Mateřská škola Klubíčko má vlastní školní kuchyni, kde se denně připravují čerstvá jídla pro přítomné děti.
Většinu potravin odebíráme od regionálních výrobců, chovatelů či pěstitelů, kteří nám garantují jejich čerstvost a kvalitu.
Na skladbě jídelníčku pro děti spolupracuje vedoucí školní jídelny s pověřenými učitelkami. Jejich společným cílem je sestavovat dětem pestrý jídelníček tak, aby byl v souladu s platnými normami a zároveň odpovídal zásadám zdravého stravování.
Mateřská škola podporuje program Skutečně zdravá školka, od dubna 2016 do ledna 2019 byla držitelem Bronzového certifikátu.
Zásady zdravého stravování v mateřské škole Klubíčko:
- Dostatek tekutin = pitný režim: děti mají po celou dobu pobytu v MŠ k dispozici neslazený ovocný nebo bylinkový čaj, ředěné ovocné šťávy a čistou pitnou vodu ochucenou citrusy nebo bylinkami (máta, meduňka).
- Vitaminová svačinka: každý den mají děti ve třídách „vitaminové mísy“, ze kterých podle potřeby a chuti konzumují ovoce nebo zeleninu v pestré skladbě. Využíváme zejména sezónní nabídku, tak, aby odpovídala růstu a dozrávání ovoce a zeleniny v českých podmínkách. V zimních měsících zařazujeme ovoce a zeleninu dle nabídky na trhu.
- Čerstvá zelenina: bývá součástí většiny svačin, ve formě salátů je pak přílohou u obědů. Upřednostňujeme čerstvou zeleninu před sterilovanou, kterou zařazujeme minimálně.
- Mléko a mléčné výrobky: zařazujeme je téměř denně, při jejich nabídce plně respektujeme přání a volbu dítěte k jejich konzumaci. V rámci zdravého stravování využíváme kysané mléčné výrobky, v jídelníčku se objevují i zpracované výrobky z kozího mléka.
- Luštěniny a obilniny: pokrmy z nich se objevují v jídelníčku každý týden v podobě polévek, kaší, pyré i pomazánek. Nejčastěji používanou luštěninou je cizrna, ze které se připravují sladká i slaná dětská jídla.
- Maso a masné výrobky: do jídelníčku se používá zásadně čerstvé maso a pouze libové. Upravuje se v konvektomatu, prakticky bez tuku. Nezařazujeme žádné uzeniny.
- Pečivo: nejpoužívanějším druhem je chléb, a to i chléb žitný, celozrnný, slunečnicový a grahamový. Rohlíky a housky ke svačinám jsou občas bílé, častěji však cereální. Jedenkrát za dva týdny mají děti k odpolední svačině domácí sladké moučníky, které se pečou v mateřské škole (štrůdl, ovocné řezy, perník, bublanina, apod.). Při vaření i pečení zčásti nebo zcela nahrazujeme bílou mouku moukou špaldovou a cizrnovou, využíváme i další druhy mouky (amarantovou, kukuřičnou, aj.).
- Cukr: k pečení domácího pečiva a dochucování pokrmů studené kuchyně (saláty, jogurty, tvaroh, apod.) používáme třtinový cukr, pouze k dochucování teplé kuchyně (omáčky) používáme bílý cukr.
Děti jsou vedeny k maximální samostatnosti při přípravě svačin a při stolování. Pozornost je věnována odpovídajícím společenským návykům, konzumaci zdravých potravin a pitnému režimu dětí. Zároveň je respektováno jejich osobní tempo při jídle, množství jídla, které dítě sní a případná nechuť ke konzumaci některých potravin.
Každá třída může jednou za rok sestavit svůj „jídelníček na přání“, kde děti prakticky prokazují výstupy z oblasti zdravého životního stylu.
Naši dodavatelé
- Ekofarma Rohoznice – české sezónní ovoce a zelenina a vybrané dovážené produkty v období, kdy na českém trhu není dostatečná nabídka.
- Rabbit Trhový Štěpánov, a.s. – dodavatel bílého masa (kuře, krůta, králík) z českých chovů.
- Petr Matys, Řeznictví u Franty, Starý Máteřov – dodavatel červeného masa, které pochází z českých chovů.
- Minimlékárny Juliana, Tuněchody – výrobce jogurtů, sýrů, kefíru, tvarohu a mléka. Mléčné výrobky neobsahují žádné konzervanty nebo ochucovadla. Mléko je pasterizované, má cca 3,6% tuku a není již dále chemicky upravované.
- Exver Food, Staré Ždánice – dodavatel trvanlivých surovin (luštěniny, obilniny, mouky, oleje, apod.) – odebírané potraviny neobsahují žádné nežádoucí přísady.
- AG FOODS Group, a.s, Velká Bíteš – ovocné čaje Biogena, obsahující pouze sušené ovoce, případně ibišek či jiné přírodní součásti.
Všichni naši dodavatelé mají potřebné hygienické atesty a povolení k tomu, abychom od nich mohli odebírat jejich výrobky či výpěstky do školní jídelny.